Wielki Wybuch i ekspansja Wszechświata

Wszechświat w którym żyjemy rozszerza się. Wiemy to, ponieważ widzimy galaktyki i grupy galaktyk równomiernie rozchodzące się we wszystkich kierunkach we Wszechświecie. Rozszerzanie rozpoczęło się, gdy Wszechświat powstał 15 miliardów lat temu w bardzo gorącym i gęstym wydarzeniu znanym jako Wielki Wybuch.

Tu znajduje się 6 najczęściej zadawanych pytań (FAQs):

(1) Gdzie znajduje się środek Wszechświata?

Nie ma czegoś takiego jak środek Wszechświata, ponieważ Wszechświat nie ma brzegu. W skończonym Wszechświecie przestrzeń jest zakrzywiona i gdybyś mógł podróżować miliardy lat świetlnych w lini prostej, to w końcu powróciłbyś w to samo miejsce z którego rozpocząłeś podróż. Istnieje także możliwość że Wszechświat jest nieskończony. W obu przypadkach grupy galaktyk całkowicie wypełniają Wszechświat i poruszają się we wszystkich kierunkach, srpawiając że Wszechświat się rozszerza (zobacz pytanie nr 2).

Wszechswiat bez brzegu ani środka
Przykład bardzo małego Wszechświata zawierającego tylko 48 gwiazd.Statek kosmiczny lecący pośród tych gwiazd nie może znależć brzegu w tym Wszechświecie. Jeśli wychodzi po jednej stronie Wszechświata, to jednocześnie pojawia się po przeciwnej stronie. Ludzie w statku kosmicznym widzą nieskończoną liczbę gwiazd wokół nich. Wszechświat nie ma granic ani środka.

(2) W jakim miejscu Wszeświata nastąpił Wielki Wybuch?

Istnieje wśród ludzi powszechne założenie, że Wielki Wybuch był eksplozją, która nastapiła w pustej przestrzeni i że eksplozja rozszerzyła się w pustej przestrzeni. Takie myślenie jest błędne.

Przestrzeń i czas zostały stworzone w Wielkim Wybuchu. Na początku powstania Wszechświata przestrzeń była całkowicie wypełniona materią. Materia była początkowo bardzo gorąca i gęsta, rozszerzając się ulegała ochłodzeniu, aby w końcu utworzyć gwiazdy i galaktyki, które widzimy dzisiaj we Wszechświecie.

Chociaż przestrzeń mogła być skoncentrowana w pojedynczym punkcie podczas Wielkiego Wybuchu, to jest jednakowo prawdopodobne że przestrzeń była wtedy nieskończona. W przypadku obu scenariuszy przestrzeń była całkowicie wypełniona materią, która zaczęła się rozszerzać.

Ekspansja Wszechświata

Nie ma środka ekspansji, Wszechświat rozszerza się po prostu we wszystkich punktach.Obserwatorzy w różnych galaktykach widzą większość innych galaktyk we Wszechświecie uciekających od nich.

Na pytanie "Gdzie wydarzył się Wielki Wybuch?" można odpowiedzieć, że nastąpił wszędzie we Wszechświecie.

(3) Czy Ziemia rozszerza się wraz z Wszechświatem?

Ziemia, Układ Słoneczny, ani też Droga Mleczna nie rozszerzają się. Te obiekty zostały utworzone pod wpływem grawitacji i przestały się oddalać od siebie. Grawitacja utrzymuje także razem galaktyki w grupach i gromadach. Jedynie gromady i grupy galaktyk rozchodzą się we Wszechświecie we wszystkich kierunkach.

(4) Co istnieje na zewnątrz Wszechświata?

Przestrzeń została stworzona w Wielkim Wybuchu. Nasz Wszechświat nie ma brzegu ani granic - nie ma czegoś takiego jak "zewnątrz" Wszechświata (zobacz pytanie 1). Możliwe także jest, że nasz Wszechświat jest częścią nieskończoności Wszechświatów(zobacz pytanie 5), ale te Wszechświaty niekoniecznie potrzebują "przestrzeń" w której musiałyby istnieć.

(5) Co istniało przed Wielkim Wybuchem?

Czas został stworzony w Wielkim Wybuchu- nie wiemy czy istniał przed Wielkim Wybuchem. Z tego powodu ciężko jest na to pytanie odpowiedzieć. Niektóre teorie sugerują, że nasz Wszechświat jest częścią nieskończoności Wszechświatów (zwaną "multiświatem" (multiverse)), które stale są stwarzane. Jest to możliwe, ale niezwykle trudne do udowodnienia.

(6) Jeśli Wszechświat ma 15 miliardów lat, to jak możliwe jest aby galaktyki odbyły podróż większą niż 15 miliardów lat świetlnych?

Jest możliwe, że nasz Wszechświat jest nieskończony i wypełniony materią od Wielkiego Wybuchu (zobacz pytanie nr 2). Istnieje także dobry dowód na to, że wczesny Wszechświat mógł się rozszerzać szybciej niż prędkość światła. Możliwe jest powiększanie przestrzeni w taki sposób, że chociaż cząstki nie podróżują szybko, to przestrzeń pomiędzy cząstkami wzrasta ogromnie.

gumowa płyta czasowo-przestrzenna

Możemy wyobrazić sobie galaktyki jako piłeczki leżące na płycie gumowej, która reprezentuje przestrzeń. Piłeczki, które są blisko siebie będą się oddalać powoli. Piłeczki, które są znacznie oddalone od siebie będą wydawały się poruszać bardzo szybko. nie ma ograniczeń co do tego jak szybko może się rozszerzać Wszechświat.

Przestrzeń jest geometrią Wszechświata. Zmiany w wielkości i kształcie przestrzeni występują ponieważ materia i energia są w nieustannym ruchu, a także z powodu zmnian w zawartości energii i materii we Wszechświecie.

Powrót do strony Widzialny Wszechświat

Hipoteza ewolucji Wszechświata